Farby akrylowe różnią się od olejnych środków malarskich nie tylko składem, ale również i sposobem używania. Kiedy wyschną, malowana powierzchnia jest elastyczna, odporna na wodę oraz co najważniejsze nie ulega odbarwieniom. W związku z ich szybkim wysychaniem , kolejne warstwy mogą być na siebie szybko nakładane. Można stosować je na szerokiej gamie powierzchni wolnych od substancji oleistych.

Farby akrylowe mogą być także stosowane jako podkład pod farby olejne. Bardzo ważnym jest, aby pamiętać,że nie należy nigdy nakładać farby akrylowej na farbę olejną. Tworzone na bazie dyspersji żywicy akrylowej są odporne na zmiany temperatury i wilgotności, a także na napięcia powierzchniowe ścian.

Zastosowanie farb tego typu jest bardzo szerokie. Farby ekologiczne przeznaczone są do malowania sufitów i ścian, w szczególności w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci (np. łazienki, kuchnie i piwnice). Podłoże musi być w takim wypadku nośne, suche, pozbawione kurzu i tłuszczu. Farby emulsyjne stosowane są wyłącznie do malowania powierzchni ścian wewnętrznych. Do malowania należy używać wałka futrzanego, pędzla lub natrysku. Należy przy tym pamiętać o maksymalnie 5 % stopniu rozcieńczalności i minimalnej temperaturze podczas pracy, która wynosi 6 stopni Celsjusza.

Wewnętrzne farby akrylowe stosowane są do powierzchni takich jak cegła, beton , tynk lub płyty kartonowo-gipsowe. Farby akrylowe elewacyjne natomiast służą do dekoracyjnego malowania fasad, elewacji budynków oraz ścian zewnętrznych. Farby specjalistyczne, np. silikonowe stosuje się nie tylko do malowania elewacji budynków mieszkalnych, ale również biurowych i przemysłowych. Ich cechą charakterystyczną jest trwałe zabezpieczenie przed wilgocią i niekorzystnym działaniem warunków miejskich. Maja więc zastosowanie ochronno-dekoracyjne. Posiadają także doskonałą przyczepność do różnego rodzaju podłoży. Nakładanie i wysychanie takich farb jest jednak zależne od warunków atmosferycznych.