Szybkoschnące farby alkidowe, zwane także farbami ftalowymi swój początek datują na rok 1976, kiedy to firma Winsor & Newton opracowała całą ich gamę, wychodząc jednocześnie naprzeciw potrzebom klientów.

Farby ftalowe produkowane są z pozyskiwanego naturalnie oleju roślinnego. Z reguły są to oleje na bazie soi. Zostają one spolimeryzowane podczas reakcji chemicznych z alkoholem i kwasem. W konsekwencji powstaje produkt przypominający swym wyglądem żywicę, który zmieszany ze specjalnymi, mało wonnymi rozpuszczalnikami przyjmuje wiele cech charakterystycznych dla oleju lnianego. Farby takie schną podczas utleniania. Żywica alkidowa ma jednak odmienne właściwości fizyczne niż tradycyjne stosowane w farbach olejnych. Z uwagi na to również obciążenie pigmentem jest odmienne. Ponadto zawierają one bezwodnik ftalowy. Mogą być one modyfikowane fizycznie lub chemicznie w celu zmodyfikowania ich własności. Wtedy producenci korzystają z takich składników jak chlorokauczuk, związki winylowe oraz żywice silikonowe.

Farby alkidowe mogą być także używane jako tworzywo malarskie. Tworzą one bowiem barwna powłokę, której stabilność i rozciągliwość porównywalna jest z farbami olejnymi. Zapewniają więc doskonały komfort pracy dla malarza, a ich stabilność i trwałość idealnie sprawdza się jako medium do podmalówek i laserunku.

Farby ftalowe, oparte na tłustych żywicach alkidowych, w doskonały sposób zwilżają podłoże. Odpowiednie grunty ftalowe mogą być jednak stosowane na podłoża oczyszczone ręcznie. Ich osobliwe właściwości sprawiły, ze często stosowane są przy pracach renowacyjnych. Nie zależy ich jednak używać w grubych warstwach, gdyż utrudnia ona dostęp tlenu do dolnych warstw powłoki. Poza tym zbyt grubo pomalowana powłoka farby ftalowej po czasie ulega zmarszczeniu. W celu rozcieńczenia stosuje się benzynę lakową, natomiast do farb na chudych żywicach wykorzystywany jest ksylen.

Ogólne zastosowanie farb ftalowych to przede wszystkim dekoracyjne malowanie przedmiotów drewnianych (jak w przypadku akrylowych preparatów do malowania), drewnopodobnych i metalowych oraz podłoży mineralnych takich jak tynk czy beton. Ponadto zabezpieczają urządzenia eksploatowane wewnątrz i na zewnątrz budynku i idealnie nadają się do pierwszego malowania.